Сиромах човек - жив дявол. Особено в криза. В Перник вдигнаха въстание срещу тлъстите комисиони, които банките събират за превод на пари. "Активно гражданско общество" във Фейсбук от няколко дни призовава към бойкот на големите такси, които сме принудени да плащаме. Към групата на местните всяка минута се присъединяват препатили от страната.
Всъщност бунтът тръгна не в нета, а от опашките пред гишетата. Препатили граждани открехнаха останалите, че в пощите преводите за лични документи струват стотинки. Болшинството от тях не знаеха, че има и по-евтини варианти. Освен в пощата специално таксите за лични документи могат да се платят и с държавни таксови марки, които се лепят на молбите и така се дават на гишето. Но тази информация не можеш да получиш от чиновниците, институциите не ни улесняват, нито ни напътстват, ядосват се хората от опашките.
В банките комисионата на един превод започва от 3 и достига до 6 лева. В пощата за лична карта, която струва 18 лева, с пощенски запис по банкова сметка се доплаща само 1,16 лева за услугата. Инвалидите пък плащат едва 80 ст., защото внасят под пет лева към бюджета. За шофьорска книжка комисионата е 1,28, а за международен паспорт за възрастни - 1,64 лв. От 3 хил. пощенски записи, които се обработват месечно, 500 са за лични документи, обясни главният счетоводител в пернишкия клон на "Български пощи" Бистра Стаматиева. Услугата се извършва по сключен на национално ниво договор с МВР. Павилионът в един от салоните пък продава таксови марки за около два бона на месец. Те обаче се използват за плащания към финансовото министерство и предимно за съдебни такси. Двете услуги са отдавна, но хората не ги знаят, категорични са пощенци.
За икономичните вноски разбрала и журналистката от Перник Румяна Христова. И тя е бясна, че е дала повече за банковия превод, отколкото й струват документите. Румяна е с инвалидна пенсия и подмяната на личната й карта струва само 2 лева, а на свидетелството й за шофьор - 3 лева. За въпросните пет лева обаче тя платила още шест за превода по двете сметки. За да не пострадат и други като нея, Руми поведе бунта срещу високите комисиони. Само за три дни в нета я подкрепиха стотици от цялата страна.
"Много хора искат да доживеят до пенсия. Аз я преживях вече един път, сега имам втора, инвалидна. Въпреки че този вид пенсии са мизерни. Затова и държавата предвиди за такива като нас ниски цени на личните документи. Не така обаче мислят банките. Не може за вноска към бюджета от 5 лева да се плаща 6 лева комисиони. Това е несправедливо. Не разбирам защо държавата не ограничи банките специално в тези случаи. И защо трябва да се превеждат сумите по две сметки, а не по една. Затова съм категорична, че отпор трябва да има", разказа пред "Стандарт" новинарката. Като започнала да обяснява на познати за евтиния вариант в пощите. Постепенно обаче споделянето на информация придобило гражданско звучене и идея за бойкот на солените такси. Руми вече написа писмо до националния омбудсман Константин Пенчев и до Комисията за защита на потребителите. Твърдо е решена чрез пернишките депутати да постави въпроса и към финансовия министър Симеон Дянков на парламентарен контрол.
Докато бунтът се разраства, паричните салони на пощите са пълни с хора. Тук пазарната икономика си каза думата.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!