iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Росица Янакиева: Разчитам на подкрепата на всички 41 съветници

Росица Янакиева - кмет на Перник

Интервю на кмета на Перник за вестник "Труд".

- Какво е финансовото състояние на общината? Как ще работите при дефицит от 12 млн. лв., за който толкова много ви критикуваха вашите политически опоненти по време на предизборната кампания?

- Финансовото състояние е тревожно, каквото е било през последните десетина години. От 1999 година общината е във финансов недостиг. През ноември 2007 г. той беше близо 11 млн. лв. Дефицитът се дължи основно на недостатъчните приходи, свързани с управлението на общинската собственост. В условията на финансова криза няма продажби на общинска собственост, нито пък продажби между физически и юридически лица, които носят приходи за бюджета. Падна интересът към общинските имоти, в това число и към тази за ползване срещу наем. От държавата ние ежегодно получаваме близо 19 млн. лв.. Това са средства за делегирани дейности - заплати, издръжка на общинската образователна система, на културните институти и на социалните дейности. И тези пари не могат да се отклоняват за каквото и да било друго. За всичко останало работим със собствени приходи, които са ограничени. Трябва да се намери нов механизъм за финансиране на общините. Перник не е лошо изключение. По-голямата част от общините в България са с дефицити. Правят изключение богатите градове с развит туризъм.

- Как виждате това друго финансиране на общините?

- Самият премиер Бойко Борисов, когато беше кмет на София, пледираше многократно 50% от данъка върху доходите на физическите лица да остава в общинската хазна. Може да не е толкова голям процентът. Но трябва да има част, която да влиза в общинския бюджет. И да се направи съответният механизъм, който да постави в равностойно положение всички общини - малки и големи, с по-добре и с по-зле развита икономика.

- Колко са задълженията на фирмите към вас?

- Много са. 1,7 млн. лв. са дълговете на големите фирми. По-малките предприятия дължат още толкова. Някои от тях са в толкова лошо финансово положение и едва ли скоро ще могат да се издължат. Положението е тежко. Сред длъжниците са многопрофилната болница, областната дирекция на МВР, пощата, тролейбусният транспорт.

- С какво спечелихте хората, че получихте такъв голям мажоритарен вот на изборите?

- Една такава победа е изключително ангажираща. Работата ми през последните 16 години е била пред погледа на перничани и резултатите от нея са видими. По време на кампанията аз никога не си позволих да давам негативни оценки за никого, нито влязох в компроматна война. Консенсусен човек съм. Вероятно това са оценили моите съграждани.

- Какво не успяхте да свършите през първия си мандат и оставихте за втория?

- Доста неща. Особено по реализацията на европроекти. Тези дни в Министерството на образованието подписах договор по проект “Протегната ръка” за работа с деца в неравностойно положение. Кандидатстваме в Брюксел по програма “Елена” за 120 млн. евро за повишаване на енергийната ефективност и подобряване на транспортното обслужване.

- Какви нови средства от европроекти се очаква да влязат в общината през следващите 4 години?

- Над 300 млн. лв. Държавата работи и по хидрогеоложките проучвания на местата, където е имало въгледобив. До 2020 г. мащабни средства се очакват и по тази линия.

- Най-голямата ви гордост - проектът за регионално депо за битови отпадъци вече е подписан...

- Много се радвам на това. На 28 ноември го подписахме с оперативната програма “Околна среда”. Това депо ще събира боклука на цялата Пернишка област. Досега не сме имали подобно сметище. Депата в общините в момента са на изчерпване и има спешна нужда от ново голямо сметище. За да избегне създаването на нерегламентирани места за изхвърляне на боклука и санкции заради тях. Новото сметище ще отговаря на всички европейски норми и ще има сепарираща и компостираща инсталация, необходими за доброто съхранение на отпадъците за следващите 20 г. Стойността на проекта е 22 млн. лева.

- Призовахте общинския съвет да загърби партийните си страсти и да работи заедно с вас? Вярвате ли, че това може да се случи?

- Аз съм дълбоко убедена, че всеки общински съветник съзнава голямата си отговорност, с която са го натоварили перничани. Минипарламентът не е поле на лични битки. Той е съветът на старейшините на Перник. С никого не започва и не завършва историята на Перник.

- На чия подкрепа извън БСП се надявате?

- На подкрепата на всички 41 съветници.

- Перник от години е в черната класация на градовете с най-мръсен въздух. Кога най-после ще излезе от нея?

- Перник етежко обременен от наследството си на промишлен център. Вече се реши проблемът с очистването на прахови частици и вредни емисии, които изхвърляше във въздуха топлоцентралата на “Топлофикация”. Направиха се инвестиции за екологизиране на “Стомана индъстри”. Но има по-малки фирми, които замърсяват главно с прахови частици. Договорихме през тази година с предприятията за зимна поддръжка да не се разпръскват пясък и скална маса, а да се използват модерни химикали, които да не запрашават града.

- 20 000 перничани всекидневно пътуват до София на работа или на училище. Съкратени бяха първо 13, а сега вече 6 влака, пътуващи между двата града. Как общината ще помогне на перничани да се придвижват по-лесно и удобно до столицата?

- През последните 4-5 месеца увеличихме броя на автобусните курсове, които обслужваха хора от направленията Кладница - Рударци - Драгичево и Студена - Кралев дол - Църква към София. В непрекъснати контакти сме със столичната община, за да разширим броя на курсовете от Перник и да покрием нуждата от регулярен транспорт. Една част от автобусите ще пътуват по автомагистрала “Люлин”. Очакваме да излязат съгласувателните документи със столичната община.

- Ще продължите ли да работите с премиера Борисов така активно, както досега?

- Надявам се. Това е отговорното държавническо поведение на всички, които са избрали управлението като своя професия.

- Какво очаквате от него да направи още за Перник?

- Да обединяваме усилията си за решаването на проблемите на града.

- Какви са приоритетите ви за втория мандат?

- Цялостно подобряване на инфраструктурата. За една част това ще стане с европейски средства, за друга - със собствен ресурс на общината. Все още имаме отделни населени места, където не е решен въпросът с водоснабдяването. В някои села има проблеми с канализацията. В момента върви газификацията на града и тя трябва да завърши успешно. Много държа и на сътрудничеството с бизнеса за създаване на условия за добра икономическа среда. Само там, където икономиката работи добре, има поминък за населението. За да се обезпечи бизнесът с кадри, трябва да се направи връзка с образованието. Голямо място в тази връзка има новооткритият Пернишки университет. Нужен е сериозен научен потенциал. Имаме изключителната възможност през следващите 4 години да работим в посока за обединяване бизнеса, училищата и университета за реализацията на нови идеи в града и общината. Една от големите ми мечти е възстановяването на ски пистата в местността Цоцевица в планината Голо бърдо. Защото здравето на хората е най-важното нещо.

- Ще има ли съкращения в общината?

- Ние направихме сериозни съкращения преди 1 година. Беше труден момент. Тогава съкратихме 25% от персонала в общината. С единния стандарт, който ни беше предоставен през 2010 г., това бе единствената възможност да се справим. Сега вече за съкращения не може да става дума. На критичния минимум сме. Съкращения могат да станат само за сметка на доброто обслужване на гражданите. А ние не искаме това.

 

Росица Янакиева е първият пернишки кмет, избран напълно мажоритарно. Доказват го резултатите от местния вот. На първия тур перничани дадоха по-голямата част от доверието си на общинските съветници от ГЕРБ. БСП остана втора. Росица Янакиева обаче, която е кандидат на столетницата, водеше с 8% пред опонентката си от ГЕРБ Ирена Соколова. На балотажа тя събра над 2500 гласа преднина пред съперничката си и спечели с 52,94% подкрепа. Хората й гласуваха отново доверие, заради добрата й работа. Най-голямата й гордост са спечелените за града 50 милиона лева от европроекти.

Росица Янакиева е родена на 7 юли 1955 г. в Перник. Завършила е химия в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Има дълъг управленски опит, което сега й помага в кметуването. Първото й работно място е като технолог в завод “Пектин”. Била е директор на Окръжния младежки дом, енергетик на цех в “Топлофикация”. Два мандата и половина е кмет на най-големия пернишкия квартал “Изток”. От 2005 до 2007 г. е депутат в 40-ото народно събрание.

От 2007 г. е кмет на Перник.

Янакиева е член на УС на Националното сдружение на общините. Тя е председател на българската делегация на Конгреса на местните и регионалните власти към Съвета на Европа в Страсбург.

Най-голямата й гордост сега е тригодишната й внучка, която носи нейното име.

 

С кмета на Перник Росица Янакиева разговаря Албена БОРИСОВА

 

Източник: Труд

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.