iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Пускат Перо в кацата на ЦСКА

Новини за Перник от iPernik

Собствениците на ЦСКА Димитър Борисов и Иво Иванов гласят за шеф по оперативната част в управата на клуба своя приближен земляк Първан Първанов-Перо, пише днес "Стандарт".

В Перник  вече се говорело, че Перо се спасява с директорска заплата, след като е много вероятно да загуби над един милион от спряна далавера с мол. Софийският апелативен съд анулира сделката, с която перничанинът купи като пълномощник апетитен терен за жълти стотинки и веднага го препродаде за крупна сума. Вече е доказано, че договорът  за покупка,та е подправен като е скрита частта с бомбастичните инвестиционни обещания.

Перничани обаче недоумяват как закъсалият гранд взима човек, който затри местния "Металург" с продадени мачове и прати за години в "жм" група гордостта на града "Миньор".

Все още не е ясно как ще му бъде взет милионът на Перо от измамата с първия за Перник мол. Вероятно той ще трябва да върне сумата на прекупвача, след като съдът анулира сделката. На практика се оказва, че бизнесменът е продал терен, който не е негов. Далаверата лъсна през октомври 2009 г. Кметството и общинският съвет дадоха апетитния терен на пъпа на града за 210 хил. лева без ДДС заради обещание върху него да се вдигне 10-етажен търговски център. Оказа се обаче, че новият собственик го е препродал за близо 1 млн. лева,
без в договора да фигурира ангажимент за строеж

Прокуратурата е започнала да нищи аферата.

Разследването е за подправен документ във втората сделка и безстопанственост от страна на общински съветници и кметска управа.

Златният парцел е градинка от 4242 квадрата срещу магазин БИЛЛА и в непосредствена близост до бизнес център "Елена". Преди 3 г. Общинският съвет в Перник променя предназначението му, за да може да бъде продаден. На 6 ноември 2008 г. съветниците решават да се направи търг с явно наддаване с първоначална цена 204 хил. лева и възлагат организацията му на градоначалника Росица Янакиева. През пролетта на 2009 г. кметицата обаче издава заповед за публично оповестен конкурс за продажба по предварително уточнени критерии. Строежът е в централната градска част и има специални изисквания към него. Затова е променена процедурата, обясни тогава Янакиева.

Четири фирми подават оферти за апетитния терен. Две предлагат цени от 1,1 млн. и 1,2 млн. лева с ангажимент за строеж на търговски обекти с инвестиции малко под 5 млн. лева. Третата отпада заради липса на някои от задължителните документи. Четвъртият играч в конкурса - "Стийл Трейд" ЕООД, предлага само 210 бона за парцела, но с бомбастични обещания да построи върху него за 3 г. 10-етажен мол за 22,8 млн. лева. В търговския център били предвидени ресторант и кино. Комисията е от шестима общински съветници и трима служители на кметството. Изненадващо печели кандидатът с най-ниска цена за парцела. Решението се взема, без комисията да се допита до кмета, тъй като по това време Янакиева е била в командировка в Брюксел. За експертно мнение е викан шефът на отдел "Градоустройство" Румен Антов, разказаха за "Стандарт" участници в конкурса.

Озадачена от избора на купувач, кметицата изпраща документите за проверка в Окръжна прокуратура. Оттам ги препращат в районна, а тя ги връща на тогавашния областен управител Иван Димитров. С решението на комисията се занимава и Икономическа полиция, всички членове са викани на разпит. В крайна сметка обаче нарушения в търга не били открити. След обявяване на резултатите от конкурса двете конкурентни фирми оттеглят офертите си. В края на септември договорът за продажбата на имота е подписан от кметицата и изпратен по трето лице на пълномощника на фирмата купувач "Стийл Трейд" ЕООД - бизнесмена Първан Първанов - Перо. Когато се стига до службата за вписвания, общинарите с изненада установяват, че собственикът е друг, а страници от договора са подменени. Оказало се, че парцелът е препродаден още на следващия ден на "Иммобилия - Требул - Тенгелман Риъл Естейт България" КД за близо милион. Българо-германското дружество е с три пререгистрации и се занимава с покупка, продажба и предоставяне под наем на имоти, сочи справка в Търговския регистър. Строи и евтините магазини "Плюс". Българският й управител Георги Дундев е перничанин. Спечелилата общинския конкурс "Стийл Трейд" пък се е занимавала с третиране и събиране на отпадъци. През 2008 г. е пререгистрирана с предмет на дейност търговия на горива и метали. Собственик е Георги Мишев, но адресът й е в офиса на нейния пълномощник Първан Първанов в Перник.
В документите за сделката изненадващо липсва частта с ангажимента за строеж на мол, която остава в сила въпреки смяната на собствеността. Тогава отново Янакиева праща сигнал до Окръжна прокуратура, но този път и до ДАНС.

Далаверата позлати бизнесмена Перо, а общината загуби един милион лева

Новият стопанин на апетитната земя можеше да вдигне върху нея обикновен магазин или каквото реши, защото няма клауза с ангажимент към кметството. Кметът Янакиева обаче реши да не чака резултат от разследването и подаде иск за анулиране на сделката. Това не се случи в пернишкия съд, но столичните апелативни магистрати отсъдиха в полза на общината заради очевидна измама с подменени страници в договора. Така кметството отново е собственик на скъпия имот, а Перо ще трябва да оправя бакиите си с прекупвача.

При всички положения пропадналата афера ще утежни финансовото му състояние. Затова според запознати никак не е случайно, че точно в този момент му предлагат шефски пост в ЦСКА и солидна заплата. И то неговите стари дружки, които са собственици на клуба. Перо и Димитър Борисов - Митко Гърнето имаха общ бизнес със скрап. В града се говореше, че трупат пачки като представители на Жоро Илиев и снабдяват със суровина "Стомана". Двамата са и със злополучен бизнес във футбола. Преди години Първанов бе президент, а Борисов негово вице в пернишкия клуб "Металург". Заради скандал с продаден мач обаче отборът бе изгонен от "А" група през 1999 г. Тогава гръмна и скандал с бити и возени в багажници за сплашване играчи, които или са си искали заплатите, или са пропявали за уговорените срещи. След провала тогава клубът просъществува само няколко месеца, след което бе напълно закрит. Перо пък се спаси, ставайки акционер в гордостта на града "Миньор". Акции му бяха дадени от радомирския бизнесмен Красимир Паргов. И там управлението на Първанов претърпя пълно фиаско. Той отговаряше за техническата част, като управляваше Кооперативния пазар. Тържището бе дадено от бившата кметска управа на клуба, за да се издържа. Играчите обаче се гърчеха без заплати, чакайки с месеци ръководството да им се издължи. Заради назряващите бунтове в отбора, екскметът Антоанета Георгиева се принуди да увеличи капитала на дружеството, за да сведе участието на Първанов до минимална част и да вземе обратно пазара. Тогава Перо загуби интерес и "Миньор" бе пред ръба на фалита. За да спести разходи, управата на клуба го доведе първо до "Б", а после жълто-черните се озоваха и във "В" група. Спаси ги енергийният бос Христо Ковачки, който стана техен собственик.
Екип "Стандарт"

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.