На 18 януари светата православна Църква тачи паметта на великия изповедник и учител на църквата св. Атанасий. Той е живял в първите векове на християнството. Смята се, че през 343-344 г. се подвизавал и по българските земи. Роден е през 295 г. в столицата на Египет Александрия. Син на бедни родители християни, получава прекрасно образование.
Александрийският епископ Александър забелязал качествата на младежа и го взел в своя дом, като го направил свой духовен син и секретар. В 319 г. Атанасий станал дякон. Той присъствал на Първия вселенски събор заедно с архиепископа си Александър и решително помогнал за осъждането на Арий. Неговият забележителен принос в работата на Никейския събор толкова го прославил, че той се завърнал у дома си като известен богослов.
На следващата година св. Атанасий бил поставен за Александрийски архиепископ. Заради повдигнати обвинения в користолюбие и в груби насилия над клириците от враговете ариани на св. Атанасий, бил свикан събор в Трир, който независимо от изложените доказателства в защита на невинността на архиепископа на Александрия, все пак го осъдил.
Като видял, че по този начин няма да се добере до правдата, св. Атанасий се срещнал лично в Цариград с император Константин Велики и му представил истината. Императорът извикал участниците в Трирския събор за преразглеждане на делото, но враговете на св. Атанасий успели да подведат императора с нова клевета.
Като видял, че не е възможно да го примири с неговите противници и като се опасявал от бунт в Александрия, императорът решил да пожертва нейния архиепископ и да го изпрати на заточение в Галия, където той прекарал две години.
След смъртта на Константин Велики неговите наследници с указ върнали св. Атанасий за епископ на Александрия. Това дало нов повод на враговете му да го обявят за незаконен епископ вече на основанието, че бил върнат на катедрата от светската власт.
През този печален период от църковната история враговете на Атанасий Велики успявали на няколко пъти да извоюват неговото осъждане и изгнание. Голямо е писменото творчество на великия Александрийски архиепископ Атанасий, което той е завещал за вековете.
Светителят взел дейно участие при установяването на истинския сборник от книгите на Свещеното Писание при много разпространените по онова време апокрифи или лъжесвещени книги. Той е написал житието на св. Антоний Велики, както и множество трактати коментари към Св. Писание, книги с нравоучителен характер и проповеди. В тези негови съчинения са пръснати най-дълбоки и преливащи от истинска мъдрост богословски и нравствени истини. Почива в Александрия през 373 г.
Свети Атанасий е бил Александрийски патриарх от 328 до 373 година. Смята се, че взема дейно участие през 343-344 г. във втория Вселенски събор, наречен Сердикийски. Вторият Вселенски събор е бил свикан в днешна София, в старата базилика „Св. София” и вероятно в манастира, чиито останки са открити над сегашния Южен парк в долната част на ул. „Козяк“ в кв. Лозенец на столицата. Известно е, че на този Вселенски събор св. Атанасий е продължил да защитава църковното учение от ширещите се в онези времена тези на арианството.
Пътувайки за събора, светията отседнал за известно време край римска пътна станция и крепост на около 30 км от Верея (днешният град Стара Загора). Това е посочено в житието на светията, а вече било потвърдено и от сървеменните научни изследвания.. Там св. Атанасий живее в една пещера с извор до нея. Докато е бил на това място св. Атанасий проповядва, лекува и в 344 г. основава манастир. Това е и най-старият манастир в Европа. Намира се до днешното село Златна ливада, близо до Чирпан. Там и сега има манастир, действащ е, добре възстановен още по времето на социализма. От онези времена преди близо 1 700 години е останала само постницата в скалите.
Местните хора разказват, че при вземане на важни решения обикновено св. Атанасий ги спохожда на сън, бди над тях и манастира и молитвено се обръща към Бога за Неговото благоволение над човеците.
Църквата е установила двукратно честване на св. Атанасий Велики: в деня на смъртта му - 2 май, и на 18 януари съвместно със св. Кирил Александрийски, заради изключителната заслуга на двамата антиохийски светители в опазването на православното учение от арианската и несторианската ерес.
Стълб си бил на Православието, като си утвърдил Църквата на Божествените догмати, свещеноначалниче Атанасие,
защото, като си проповядвал проповядвайки Сина Единосъщен на Отца, си посрамил Ария.
Отче преподобни, Христа Бога моли да дарува нам велика милост.(Тропар)
ДА Е ЧИСТИТО ИМЕТО НА ВСЕКИ, КРЪСТЕН НА СВ.АТАНАСИЙ!
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!