- Комисията работи от 5-6 месеца. Набавянето на помещения и набирането на персонал тече наред с работата ни по същество, т.е. наред с прилагането на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Преди всичко ни се налага да обясняваме какво е това конфликт на интереси. Има хора, а и институции, които още не разбират, че това е общественоопасно явление, което подкопава основите на държавността.
- Това е другото име на корупцията, не е ли така?
- Конфликтът на интереси не е корупция, а сблъсък на частните интереси на хората, които заемат публични длъжности - в законодателната, изпълнителната, съдебната или местната власт с тяхното задължение професионално и безпристрастно да служат на обществото. Когато се установи, макар и вероятност само от влияние на техни корпоративни, роднински, партийни или икономически интереси върху работата им, те следва да понесат отговорност. И ето задачите на комисията: Да се извадят на светло - чрез декларации, свързаните с отговорните служители лица, фирми, търговски отношения и т.н.; Да се обясни на служителите как да не изпадат в конфликти на интереси; А ако са ги допуснали, да се проведат производства за установяването и санкционирането им.
- Управляващите имат мнозинство в петчленната ви комисия, самият вие сте избран от ГЕРБ. Това ни кара да подозираме, че всичките ви решения са в угода на силните на деня.
- Нека да уточним. Трима от комисията, включително и аз, сме излъчени от Народното събрание, от различни парламентарни групи - ГЕРБ, “Атака” и ДПС. Един е назначен с указ на президента и един е избран от Министерския съвет. Всички членове са излъчени от различни органи на властта. Казвате, че има “мнозинство на управляващите”. Но имайте предвид, че именно този член на комисията, който е избран от МС, е постановил 3 особени мнения по решенията ни.
- Значи не всички ваши решения са единодушни?
- До момента комисията се е произнесла с 23 решения по сигнали. По 4 от тях са постъпили особени мнения.
- В повечето случаи, ако не греша, вие решавате, че конфликт няма.
- В 10 от случаите сме установили конфликт на интереси, а в 13, че липсва такъв. Установихме например конфликти в община Монтана. Там имаше обществени поръчки, спечелени от фирма на съпругата на зам.-кмета по строителството на стойност 1 800 000 лв. В Берковица установихме конфликт по отношение на кмета - той назначил снаха си за вътрешен одитор на общината, което е повлияло на ефективното финансово управление на общинските средства. Обаче по-популярни станаха казусите, в които не установяваме конфликт на интереси: с културния министър Рашидов и главния архитект на София Диков (които са и възложители на строителството на античния център в метрото - б. а.); с председателя на Софийския градски съд Владимира Янева ( която гледа делото за фирмата “Софийски имоти”, от която по-рано баща й е купил част от сграда - б. а.); с депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов (който е консултирал охранителна фирма - б. а.). Може би обществените очаквания около популярните казуси са били други. Но комисията не е създадена да отговаря на обществените очаквания, а да прилага закона еднакво за всички. Така общественото доверие ще дойде от само себе си.
- Вие се сблъскахте с недоверие, когато обявихте, че съдия Янева не е имала конфликт на интереси. Вярно ли е, че за нея сте имали обаждане от министър Цветанов?
- Това за обаждането от вицепремиера е несериозно и не заслужава коментар. Но ето фактите: Няма връзка между имота - магазин в София, в зона Б-5, придобит от бащата на Янева през 2002 г. и нейните правомощия като съдия по наказателно дело №3414 от юли 2010 г. Имотът е придобит съгласно Търговския закон и устава на “Софийски имоти”, като Янева е била пълномощник на баща си. Делото се води срещу членовете на съвета на директорите на “Софийски имоти” в различни периоди. То касае имоти, различни от придобития от бащата на Янева, и периоди, различни от този, в който е придобит. Процесуалните действия на Янева през 2010 г. по никакъв начин не могат да се отразят на валидността на сделката от 2002 г. А и цената, на която имотът е придобит, не се различава от пазарните цени по това време.
- Неубедително изглеждаше и решението ви за депутата Лъчезар Иванов. Той е лекар, а консултира частни охранители, като получава за това 130 000 лв. Пък вие го глобявате с 1000 лв. и обявявате, че няма конфликт на интереси.
- Нека ние да налагаме своевременно санкциите, заложени в закона, а пък след това да даваме оценка за тяхната ефективност и размер. В практиката си по приложението на законовите разпоредби ние установяваме някои слабости. И обсъждаме варианти за промени. В момента глобите варират от 1000 лв. до 20 000 лв. Но законодателят не се е задоволил само с тях. Когато влезе в сила решение на комисията за даден служител, той не само се глобява, а му се отнема възнаграждението за периода, в който е бил в конфликт на интереси. Отнемат му се и други облаги, ако е имал такива - например дивиденти от търговска дейност. За повечето длъжностни лица се предвижда и уволнение.
- Много ли са сигналите за конфликт на интереси, които получавате?
- За 5 месеца - около 150. Повечето идват от инспекторатите на министерствата, от ВСС, общини и кметства, т.е. от органите, които носят отговорност за спазването на закона. Но е висока и активността на граждани и неправителствени организации.
- Аз не съм сигурна, че всички хора разбират за какво точно да ви сезират.
- Твърденията, че в някоя община “хората са навързани като свински черва” не ни вършат работа. Безполезно е и мълчаливото възмущение, то не помага да се отстранят проблемите в управлението. Аз бих отправил призив към гражданите: подавайте ни коректни и конкретни сигнали! Това не е доносничество, то е в интерес и на обществото, и на властта. Стига да не се ползва за разчистване на лични сметки.
- Кой знае какви неща има в писмата до вас...
- Ами имахме сигнал, че директорка на архитектурно- исторически резерват сключила договор за наем на кон и купила за него 1 тон тор и дребни сладки от свързани с нея търговски дружества.
- Депутатите ли са шампиони по конфликт на интереси?
- Най-много са потвърдените сигнали срещу местната власт - кметове, общински съветници, управители на общински предприятия. Имаме сигнали и срещу магистрати. Както и за нарушения при усвояване на фондовете на ЕС.
- Кое е най-голямото безобразие на чиновник, за което сте сезирани?
- Не деля безобразията на големи и малки. Колкото по-високо във властта е някой, толкова конфликтът при него е по-укорим. Но и множеството нарушения на редови чиновници рушат доверието на гражданите в тези, които ги управляват.
Интервю на Анна Заркова - Труд