Стратегии и политики за Балканите обмисляха в Сърбия младежи от Перник, заедно със свои връстници от Сърбия и Македония.
Представители на 15 младежки и студентски организации от Перник и България бяха в Ниш, Сърбия, където участваха в заключителния семинар по международния проект „Проактивната младеж на Балканите”. Проектът цели да обедини усилията на младите хора от трите балкански държави по създаването на активна мрежа от неправителствени организации, работещи по общи стратегии и политики на сътрудничество в Балканския регион.
По време на проведените семинари младите хора имаха възможност да обменят опит и идеи, както и да усвоят нови знания и умения, които ще бъдат полезни за развитието на бъдещи съвместни инициативи.
Представители на българската асоциация „Младежка медийна мрежа” презентираха техники за подобряване на комуникацията между младите активисти и представителите на медийния и публичния сектор, а от македонскатата фондация „Общи ценности”, ръководена от мултиетнически екип, представиха успешни практики в работата с малцинствени групи и междукултурното сътрудничество.
Неформална група, наречена „Кобра”, обединяваща младежи от няколко сръбски погранични села, презентира как с екологични и етнографски кампании групата е спечелила доверието и подкрепата на донори като „Световната банка”, USAID и „Майкрософт”, инвестиращи в развитието на селската среда в Източна Сърбия.
От пернишките организации успешни практики представиха Младежкият информационно-консултантски център, сдруженията „Младеж”, „Полет” и „Обектив”, както и Общинският младежки съвет. Те привлякоха вниманието на съседите от Сърбия и Македония с инициативата за общински младежки медиатор и успешния модел на партньорство с общинската администрация, посредством Консултативния съвет за младежка политика.
Всички споделени и обсъдени успешни практики са събрани в специален сборник, преведен на три езика и представен пред медиите и обществеността по време на приема при кмета на община Ниш, организиран за гостите от България и Македония.
Сборникът ще послужи за основа на бъдещата стратегия „Балканите 2020”, по която работят младите от ноември миналата година.
На предишен семинар по проекта, състоял се в Нов български университет, младежите са се запознали с визията за развитие на Европейския съюз и опита на България като член на Европейската общност, а сега целят да развият и приложат стратегията на ниво Балкански полуостров като сами начертаят основните приоритети, сред които са: младежката и образователна мобилност между страните в региона, промоцията на културното многообразие, както и насърчаването на съвместни социални и предприемачески инициативи.
Координатори на проекта от българска страна са Студентският съвет на НБУ и сдружение „Младеж” гр. Перник. Това не е първият подобен проект, осъществен от сдружението, което работи в сферата на трансграничното сътрудничество от 2007г. насам. В момента пернишката организация работи и по още две инициативи, с които кандидатства директно към Европейската комисия. Младежите подготвят създаването на интерактивен уеб сайт, чрез който още по-широк кръг от български, сръбски и македонски младежи ще могат да се включат с идеи и предложения по стратегията „Балканите 2020”, както и да се присъединят към панбалканския процес на сътрудничество, който организаторите са убедени, че тепърва предстои да развиват интензивно.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!