iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Министър набеждава музеите в Перник и Кюстендил, че спират магистрала "Струма"

Перник снимка: Първа копка на АМ „Струма” ЛОТ 1

Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова обвинила музеите в Перник и Кюстендил, че саботират строителството на магистрала „Струма”. Това става ясно от стенограмата от последното заседание на Министерски съвет, на което е обсъждано отчуждаване на частни имоти за изграждането на частта от АМ „Хемус” в Шуменско. Освен това министър Паблова смята, че в двата областни града има археологически музеи, а не исторически, каквито всъщност са те. Освен това по необясничи причини ги е пратила на подчинение в БАН(!?).

По думите на министър Павлова, има проблем в участъка Белокопитово - Каспичан с Археологическия музей – Шумен и с АМ „Струма” ЛОТ 1, където

два археологически музея – в Кюстендил и Перник, саботират строителството на магистралата.

„Продължават изнудванията. В момента искат да ни спрат АМ „Струма” , 300 метра от най-важния изкоп на най-дълбокото място, където трябва да изземваме земна маса, само защото трябва да се правят най-рано до септември догодина разкопки и проучвания”, е казала Павлова.

Премиерът Бойко Борисов препоръчал на финансовия министър Симеон Дянков още същия ден да се заеме проблема.

Според Дянков тази година за археология са дадени три пъти повече пари, отколкото миналата година. А за следващата година по бюджет парите се удвояват.

„Дали сме им пет милиона само за 2011 г. за какви ли не обекти, но те за всеки обект искат още да копаят. И то на най-важния участък на магистралата, където ще е най-големият виадукт на АМ „Струма”, трябва да спрем, да не копаем”, приплакала министър Павлова

Техните номера са ми известни”, казва в отговор Борисов.

И понеже в разискванията по време на заседанието на МС на 21 декември 2011г. е намесена БАН, оттам отговориха с декларация.

Забавянето на строителството на магистралите "Хемус" и "Струма" не е по вина на археолозите, а заради непрекъснатото променяне на трасето на магистралите, късното осведомяване на археолозите от страна на Агенция "Пътна инфраструктура" и драстичното закъсняване на процедурите по отчуждаване на частни имоти по трасето на магистралите, заявяват в декларацията от БАН.

Учените категорично отхвърлят обвиненията, изнесени в стенограмата на сайта на Министерския съвет.  "От нея става ясно, че правителството има проблем с изграждането на магистралите "Струма" и "Хемус" и виновни за това са археологическите музеи в Шумен, Кюстендил и Перник, които, според министъра на регионалното развитие и благоустройството "саботират строителството ", и са към Българската академия на науките".

"Споменатите археологически музеи в Шумен, Кюстендил и Перник са регионални исторически музеи и са към съответните общини, а не към БАН. Нещо повече, тези музеи са подчинени методически на Министерството на културата, обясняват на компетентните министри учените.

Работата на магистрала "Струма" в района на село Дяково беше спряна закратко заради две антични могили, на които се натъкнали багерите. Местните наричат могилите Тръпкова и Кацарска. Едната от тях се оказала пробита от иманяри през 1990 г. В близост до могилите земекопните машини се озовали и върху антично селище, което специалистите датират от IV – VI век. Археолози бяха направили оглед на терена. Те се надяват да не се повтори случаят при с. Дрен, където бил разрушен много рядък некропол VІ-VІІ  век пр. Хр., докато Пътната агенция и археолозите преговаряли за продължаване на разкопките.

Пред Дарик директорът на Историческия музей в Кюстендил Валентин Дебочички заяви, че екипът от археолози само си е свършил работата. „Нямам разумно обяснение за това изказване на министър Павлова. Ние сме ги информирали на всеки един етап от археологическото наблюдение в този кратък срок с новооткритите обекти”, каза той. Работата на археолозите обаче няма да забави строителните работи по магистралата, категоричен е Дебочички.

Из Стенографски запис на заседанието на Министерския съвет на 21 декември 2011 г.

Заседанието започна в 10,20 часа и беше ръководено от министър-председателя Бойко Борисов.

Точка 35
Проект на Решение за отчуждаване на имоти и части от имоти – частна собственост, за държавна нужда за изграждане на обект АМ „Хемус”, участък Белокопитово-Каспичан, от км 337+302 до км 342+200 на територията на община Шумен

БОЙКО БОРИСОВ: Внасят заместник министър-председателят и министър на финансите и министърът на регионалното развитие и благоустройството.

ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, тук в случая инициираме процедура за принудително отчуждаване на имоти и части от имоти – частна собственост, за целите на реализацията на тази част от АМ „Хемус” в Белокопитово-Каспичан.
Използвам случая още един път да изразя проблема, който имаме както в участъка Белокопитово-Каспичан с Археологическия музей – Шумен, така с АМ „Струма” ЛОТ 1, където два археологически музея – в Кюстендил и Перник, саботират строителството на магистралата. Продължават изнудванията. В момента искат да ни спрат АМ „Струма” ЛОТ 1, 300 метра от най-важния изкоп на най-дълбокото място, където трябва да изземваме земна маса, само защото трябва да се правят най-рано до септември догодина разкопки и проучвания.

БОЙКО БОРИСОВ: В рамките на днешния ден Дянков лично се занимай, защото думата „изнудват държавата и спират магистралите” ми звучи като…

СИМЕОН ДЯНКОВ: Ние вече имахме две срещи. Днес ще направим допълнителна среща по тези теми. Това е особено странно, защото тази година за археология сме дали три пъти повече пари, отколкото миналата година. А за следващата година по бюджет даваме още, удвояваме парите. Така че има достатъчно пари за археология и не разбирам защо излизат тези теми.

ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Дали сме им пет милиона само за 2011 г. за какви ли не обекти, но те за всеки обект искат и още в дълбините, в недрата да влязат сигурно, не знам. И то на най-важния участък на магистралата, където ще е най-големият виадукт на АМ „Струма”, трябва да спрем, да не копаем, защото те ще правят разкопки, защото е изключително важно!

БОЙКО БОРИСОВ: Да не го коментираме, техните номера са ми известни. Те не са към Министерство на културата, нали Рашидов?

ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Те са към БАН.

БОЙКО БОРИСОВ: Дянков, …

ВЕЖДИ РАШИДОВ: Колеги, проблемът е на всички ни. Не са към Министерство на културата. Същият проблем, аз също ще се присъединя към колегите, това, че аз не мога да започна Ларгото, и това значи, че отново има извиване на ръцете, защото не са готови с проектите. Преди да направят проекти, аз не мога да направя количествени сметки. Така че, аз мисля, че на миналото заседание този въпрос го разисквахме.
Има две неща, които аз бих искал с вицепремиера да помислим. Етнографският музей и археологията да мине към културата, за да имаме координация. Миналия ден уволних шефката на НИПК, защото безкрайно много преписки има, много скоро на МВР са си позволили да искат 2000 лева нерегламентирани такси и средства. Изобщо, там е един бардак, който или трябва да го вкараме в ред, или нещата ще вървят все така бавно. Така че се присъединявам, господин премиер, същото е с Ларгото, не мога да го стартирам. Пари имаме, договорите ни са готови с госпожа Павлова, не са готови с проектите за археологичните проучвания.

БОЙКО БОРИСОВ: Дянков, днес последен разговор и ако е необходимо – веднага промени и продължаваме нататък.

Приема се точка 35.

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.