Благословени еко продукти от монашески стопанства си дават среща над Гигинци
Православни манастири от Балканите замислят изложение на еко продукти от монашеските стопанства. Идеята е панаирът да бъде на 2 май край Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян” над брезнишкото село Гигинци. В деня когато край възстановената света обител се прави традиционен народен събор, ще си дадат среща блогословини стоки, произведени в България и Сърбия. Възможно е в изложението да се включат и монашески братства от други държави.
Идеята за панаир на стоки от манастирските стопанства се роди на празника на св. Сава в Суковския манастир „Успение на Пресвета Богородица” в Сърбия. За пореден път духовници от България гостуваха на празничните богослужби в светата обител край село Суково – близо до Цариброд (Димитровград). Игуменът на Чипровския манастир архимандрит Василий, йеромонах Никанор от Църногорския манастир над Гигинци, енорийският свещеник на Брезник от. Константин Стойчев и църковният певец Тодор Костов от столичен храм отслужиха в сръбския манастир среднощно бдение и празнична света Литургия в чест на празника на най-тачения от сърбите светия – първият сръбски патриарх и духовен и книжовен деец св. Сава. На 27 януари цяла Сърбия празнува Савинден. Денят е празник и в сръбските училища. За празника освен духовниците дойдоха поклоници и туристи от България.
Гигинският манастир е известен с млечните продукти от биволско мляко. Мотасите продават и подаряват мед от манастирския пчелин. Вече имат и своя марка вино от манастирските лоза. Монасите от Суково пък имат свои продукти със запазена марка – лековити ракии, мед, лек от бъзунек, сирене, религиозни сувенири. Така по предложение на арх. Василий се роди идеята на 2 май да се направи панаир. Гости за празника бяха и монаси от други сръбски манастири. Йеромонахът Теодор от манастира „Св. Онуфрий” също прие идеята. Братството там е малко. След 1970 г. там не е имало монаси и едва от миналата година манастира е обитаем, въпреки, че историята му е от 13 век като български манастир.
Една от най-обсъжданите теми беше технологията за правене на вино за причастие. Оказа се, че най-доброто го правел сръбски свещеник от грозде, оставено на асмите до сняг. Тази година такъв продукт на панаира няма да има , но ако идеята сполучи, може и конкурс да се направи.
Духовниците от България и представителите на сдружението за възстановяване на Църногорския манастир обсъдиха със сръбските монаси възможности са осъществяване на съвместни проекти по програмите за трансгранично сътрудничество. А по време на обяда, който домакините дадоха биволското кисело мляко от Гигинци беше редом до производите от суковското манастирско стопанство. Сега градините и оранжериите са под снега, но техниката е в готовност под навесите.
Последния продукт на суковските монаси е благословен надпис, подходящ за всеки дом. На български език е цитирана молитва на св. Николай Жички и Охридски: Боже, благослови онзи, който влиза в този дом, защити и опази онзи, който излиза от него и дай мир на онзи, който остава в него.
Където двама или трима се събират в Мое име , и Аз съм там е казал Христос според писанието. Тези слова спомнят монасите при срещите си и доказват, че за православието няма граници.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!