Най-честата причина за посещението на децата при лекаря през есенно-зимния период са вирусните инфекции на горните дихателни пътища.
Обикновено те протичат с хрема, лека кашлица, неразположение и само при 10 на сто от децата – с температура.
Повечето от тези вирусни инфекции в детската възраст могат да минат без особено лечение. Достатъчно е да се даде средство против температурата, ако тя е повишена, повече течности и капки за нос.
Когато се отпуши носът, спира и кашлицата, защото в повечето случаи тя не е белодробна, а се причинява от стичане на секрети от задните отдели на носа.
Прибързването с антибиотици е грешка, която не бива да се допуска.
Недостатъчната закаленост е една от причините за често боледуване е недостатъчната закаленост при децата. Нерядко те стоят у дома при по-висока от нормалната стайна температура (19-21 градуса), облечени са прекомерно, нямат достатъчен престой на открито, не приемат сурови плодове и зеленчуци.
Голямо значение за закаляването има лятната почивка на море. Там действат комплексни климатични фактори, които укрепват имунитета: чистотата и йонизацията на въздуха, въздействието на морската вода, ходенето боси по пясъка, влиянието на слънчевата светлина.
За децата, които попадат в рисковите групи за чести инфекции през есента, по предписание на педиатрите могат да се приложат средства за укрепване на имунната система – т.нар. имуномодулатори. Използват се най-често при деца с астма, повтарящи се пневмонии, тежки алергични пристъпи, хронични бъбречни заболявания. Могат да се прилагат и препарати на билкова основа, хомеопатични и други.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!