iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Идвал ли е Левски в Трънско?

Трънски манастир „Св. архангел Михаил”

Дали Апостола на свободата е идвал лично из Трънския край? за единствените свидетелства в отговор на този въпрос зазказва днес Градски вестник.

С опитите да се популяризира Трънския манастир и така да се помогне за неговото възстановяване отново се събиди една легенда, че Апостола на свободата Левски е идвал в манастира. Дали това е така или е савмо една от многото родине от народа истории е много трудно да се каже. Авторите които утвърждават като истинно идването на Левски в Трънския край се позовават на бележките оставени от свещеника от село Туроковци Светослав Йорданов. В неговия разказ било отбелязано, че по спомени на Стоян Петров от Трън и Георги поп Стоянов Васил Левски минал през Трънско. Най-напред той бил в Глоговишкия манастир, а сетне , воден от Димо Петричев минал през гората над махала Баринци и отишъл в Трънския манастир „Св. архангел Михаил”.  Там се състояло и събрание. В бележките на свещеника се казва още, че Васил Левски обикалял трънските села заедно с Михаил Байкушев.

С по-голяма степен на достоверност се твърди, че първия революционен комитет в Трънско бил създаден от Димитър Общи. Сподвижникът на Левски идвол два пъти по този край. След арестуването му от турците, последвал арест и на секретяря на Трънския комитет Димо Петричев. Макар и измъчван той не издал комитетските хора, а както твърдят историците те не били никак малко. Във всяко от селата имало комитет и хора, следовници на делото на Левски.

Повече от година след обесването на Левски Трънският комитет останал изолиран и продължил да действа до 1875 г. когато връзката с българската емиграция в Браила била възстановена. Тогава се засили и надеждите, че свободата ще дойде с помощтта на Русия и Сърбия.

Оставеният от свещеника документ със записаните спомени е единственото доказателство за пребиваването на Левски в Трънско, но в народната памет това е утвърдено. Независимо дали кракът на Апостола е стъпвал из този край, той е бил и си остава в съзнанието и сърцата на хората и до днес.

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.