iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Часовникът на Апокалипсиса с минута напред

Часовникът на Апокалипсиса

С една минута напред е преместена голямата стрелка на часовника на Апокалипсиса. Заради несигурността, свързана с двойната заплаха от разпространението на ядрено оръжие и от климатичните промени, учените са я мръднали напред. 

По информация от  световните агенции сега голямата стрелка на часовника показва пет минути преди полунощ. Това е обявил Алисън Макфарлан, главен директор на научното издание Бюлетин на ядрените физици. Изданието и асоциацията, която го издава бяха създадени от учени от университета на Чикаго, разработили атомните бомби, хвърлени над Хирошима и Нагасаки, но в последствие станали пацифисти, припомня ИТАР-ТАСС.

През 1947 г. асоциацията създава така наречения Часовник на Апокалипсиса или Часовник на Страшния съд, символизиращ неизбежността на ядрения катаклизъм, допълва Франс прес.

През януари 2010 г. асоциацията, в която влизат и 18 лауреати на Нобелови награди, измести голямата стрелка на часовника с една минута назад. Тогава учените обясниха, че състоянието на света буди надежди, че апокалипсисът няма да настъпи толкова скоро. От тогава часовникът показваше шест минути преди полунощ, или шест минути до страшния съд.

Сега минутите са само пет, отбелязва Франс прес. "Преди две години изглеждаше, че лидерите по света могат да реагират на заплахите, тегнещи над планетата ни, но тази тенденция не се запази и дори се преобърна",заяви Алисън Макфарлан.

Така че сега стрелките на страховития часовник са върнати на положението им от 2007 г. На пресконференция учените, преместили стрелките на часовника, поясниха, че освен опасностите от разпространение на ядреното оръжие и от климатичните промени, техните действия са израз и на необходимостта да се намерят трайни и сигурни енергийни източници за планетата ни.

Преместването на стрелката на часовника с една минута напред е и в резултат на бездействието на лидерите на планетата ни по намирането на решение на съществените проблеми като климатичните промени, както и в резултат на покачване на международното напрежение.

Според учените САЩ и Русия породиха надеждни за ново бъдеще без ядрено оръжие, като се съгласиха да съкратят ядрените си арсенали. Но въпреки това пътят към един свят без ядрени оръжия си остава несигурен. Общо 19 500 ядрени оръжия има по света, припомнят учените. Липсват действия по Договора за всеобща забрана на ядрените опити от страна лидерите на САЩ, Китай, Иран, Индия, Пакистан, Египет, Израел и Северна Корея, аргументират се още експертите, цитирани от ИТАР-ТАСС. Като друг пример за несигурност в ядрената сфера се посочва и аварията в централата Фукушима 1.

Часовникът на Апокалипсиса от създаването си през 1947 г. досега е бил сверяван общо 20 пъти. Сверяването се отразява със снимка на корицата на научното издание Бюлетин на ядрените физици. При създаването си часовникът показваше 23,53 часа или седем минути до полунощ. Най-близко до полунощ или две минути преди апокалипсиса часовникът показваше през 1953 г., след като САЩ  и Русия в рамките на девет месеца изпитаха водородна бомба.

През 1991 г. стрелките бяха най-далеко от полунощ - или на 17 миЧасовнинути преди 0 часа - заради оптимизма, породен от края на Студената война. / standartnews.com

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.