Община Перник няма да се включи във ВиК асоциация на територията на област Перник. След проточили се дебати, без да е налице познаване на нормативната база, общинските съветници отказаха мандат на кмета Росица Янакиева да представлява Общината в новата организация.
Пред съветниците Янакиева обясни своите притеснения, свързани с новото ВиК сдружение, регламентирано в глава XІ от Закона за водите. Според нея държавата със своята собственост върху язовир Студена и довеждащата инфраструктура не може да има 35 % в съотношението на гласовете на членуващите в Асоциацията. Тя изтъкна, че все още не е уредена собствеността върху ВиК системите и съоръженията по никакъв начин и много голяма част от тях все още е в активите на държавното дружество ВиК в Перник. Освен това няма правилник на ВиК асоциацията и не е ясно в какво точно ще се членува. Според Янакиева има опасност Перник да загуби привилегията на най-ниска цена на водата заради гравитачното й доставяне за сметка на другите общини, където се ползват помпи на ток. Не е без значение и паричната вноска за членстовото, изтъкна още кметът, защото държавата ще даде 10 000 лв, а до 18 000, колкото ще бъде техническата издръжка, ще доплащат общините. Не е ясно и какво ще работят 3-4-ма назнечени като администрация.
По думите на пернишкия кмет членуването във водната асоциация има смисъл само заради финансирането на проекти.
С това, че общината отказва да се включи в асициацията, каквито има създадени вече 26 в страната и Перник е на опашката, следва да търси начин как ще се обслужват системите, след като по-голямата част от тях не са на общината. Трябва да има ново търговско дружество ВиК или общинско предприятие. Възможно е да се учреди и концесия, но собствеността така и не е учредена.
След приключило с фал старт първо общо събрание на ВиК асоциацията в Перник, областният управител Иво Петров, който по право ще я оглявява, насрочи ново събрание за 22 февруари. На първото събрание кметът на Перник изложи същите мотиви, които обясни и на съветниците. Тогава Янакиева нямаше мандат да участва в сдружението, подобно на други кметове на общини от област Перник.
В Общкинския съвет беше разисквана и възможността Перник да се включи по-късно в асоциацията. Това обаче няма да е лесно, защото териториалният обхват се определя от заповед на строителния министър. Янакиева предупреди обаче, че напускането ще бъде по-трудно, защото става само с единодушие.
В крайна сметка от присъстващите в залата съветници само 9 гласуваха за даването на мандат и така Перник няма да стане част от обща ВиК асоциация в областта.
Вместо коментар: Ситуацията има и много политически елементи. От отговор се нуждае въпросът как общините в цялата страна се сдружават във ВиК асоциации при сега действащите правила и защо Перник предпочита да е сам за себе си обособена територия, а не общо с другите общини в областта. Отговорът може и да е конкретна фамилия, но не е без значение да се отбележи, че според § 29 от преходните и заключителните разпоредби към ЗИД на Закона за водите (в сила от 24.09.2009 г.) управителните органи на търговските дружества - ВиК оператори с държавно и/или общинско участие, в срок до 6 месеца от влизането в сила на този закон трябваше да изготвят списъци на ВиК системите и съоръженията, които са активи на дружествата, областните управители и кметовете на общините също да изготвят списъци на ВиК системите и на части от тях, които не са включени в активите на дружествата към датата на влизането в сила на този закон. Този процес е трябвало да приключи до март 2010, ако са верни сметките.
Сега някой се опитва да спази закона, а един от тези, които го писаха и приемаха му пречат.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!