Жива вълна и червен конец – това е то истинската мартеница. Ето така добре познатата на перничани етноложка Цветана Манова обясняваше първомартенската обредност на дечица, дошли с мами и татковци в музея в Перник днес. Само дето децата казаха, че къделята вълна е козина, а преждата пипаха страхливо и питаха дали майките трябва да възстановяват.
„Семейна неделя с Баба Марта” доведе на три групи много хора да научат повече за мартениците. Как да връзват пискюлчета и да ги украсяват и по по-съвременни тертипи им показа майсторката на етно сувенири Магда Боянова от радомирското село Извор, влязла в ролята на колоритната баба. Да ниже мъниста с децата тука беше даже директорката на музея Емилия Велинова.
Преди няколко години, през 2002-ра, когато Цеца Манова правила филм за обредите около 1 март, преди да почне приказката с възрастна жена в Студена, тя сложила под камък алената си жилетка. После разказала, че на тоя ден не се пере и не се простира, защото според вярването, ако имало нещо беличко проснато, слана ще пада над реколтата.
Филмът „Първомартенска обредност в Пернишко” на Цветана Манова е показван и награждаван на международен фестивал на етнографските филми в Белград. Днеска и гостите на музея го гледаха.
После докато децата сучеха бели и червени кончета, майките и татковиците разгледаха музейната експозиция и пиха дъхав билков чай. Е купешки, но какво пък и мартениците отдавна са станали част от градската ни култура и на пазара ги продават такива, дето са правени в Китай.
От работилницита хлапетата си тръгнаха с дарове и освен мартенички отнесоха и пролетни картички за майките.
На излизане от музея децата се пазареха да ги доведат отново – на 20 март, когато пак ще има семейна неделя този път за магиите за любов.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!