Жилищен блок в центъра на Перник не спи заради странни звуци. Ритмични почуквания по стените държат будни обитателите във вх. Б на бл. 63 на улица „Кракра“.
Отмереното чукане от по 3 удара, после пауза и пак отново се чувало ако не всяка вечер, то през вечер.
Натрапчивият шум започнал преди повече от два месеца, твърди Бояна Григорова. Първо почукванията идвали на стената между кухните и спалните във входа, после същите удари започнали да се чуват на стената на спалнята, която се намира в съседство със спалнята на съседите от другия вход. Тропането се появявало вечер, обикновено около 22.30 часа. Преди няколко вечери продължило 15 минути на интервали- от 22.15 до 22.30 часа.
Озадачени сме и нямаме обяснение, разказва Бояна. Тя ходила при съседите си под тях. Там живеели трима мъже- бекяри. Единият от тях бил инженер, но и той нямал приемливо обяснение. Входните врати на блока се заключват, мазетата отдавна са разбити, не се ползват, но и не е възможно някой да влиза там, твърдят хората.
Още едно необяснимо явление държало обитателите на сградата в шах. Имаме южен прозорец, на който забелязахме разположени една до друга две окръжности. Толкова правилни- все едно са начертани с пергел. Гледката наподобява изпотено стъкло, разказва жената. После през 1-2 дни започнал да се появява пък по един кръг в ниската част на стъклото, който изчезвал на залез слънце. За разлика от почукванията, хората наблюдавали зрителната загадка само денем.
Блокът копира Москва на Сталин
Навремето блокът със номер 63 на пернишката улица „Кракра” беше една от най-представителните сгради. Достолепен, красив. Напълно издържан в най-модния за времето архитектурен стил Сталински барок, или може би по-точно Сталински ампир. Такива сгради тогава е имало само в Москва. Блокът беше може би най-голямата жилищна сграда. Ефектният му вид не можа да засенчи даже построеният в най-добрите години на социализма до него друг блок – вече гигант, наричан от перничани „Кристал”. Може и духът на някой от някогашните обитатели на блока – все достойни хора, сред които имаше даже летец да смущава сегашните му обитатели. Във всеки случай историята може да разнищи и легендата на пернишката журналистика Краси Секиранов, чийто роден дом беше в този блок.
Носталгия
Споменът за нерушимата българо-съветска дружба все още е жив, макар брадясал и жабунясал. Табела с надпис „Магазин Ворошиловград” стои на фасадата на бл. 63 на ул. „Кракра” в Перник и спомня на по-възрастните перничани времето, когато Перник беше побратимен с украинския Ворошиловград, който поне от 20 години носи по-истинското си име Луганск и пак е побратим на Перник. Навремето освен магазини с това име се говореше, че в центъра на града ще се вдигне и парк-хотел "Ворошиловград", но дойде демокрацията...
Източник: Градски вестник
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!