Умуваха за агробизнеса като алтернатива на индустрията

Агробизнесът е една от алтернативите за развитието на западаща в индустриално отношение община, каквато е Пернишката. Специалисти от Института по аграрна икономика съвместно с Община Перник вчера представиха проект, в който посочват, че Перник притежава значителен потенциал за развитие на селското стопанство. Проектът представлява едно изследване на заетоста и доходите в селата на Общината. В него най-общо са изложени вижданията на специалистите от Института за развите на растениевъдството, животновъдството и хравително-преработвателния сектор в района.
Нашият проект няма императивен характер. По отношение на развитието на земеделието се надяваме проектът ни да послужи на агробизнеса в общината, който да развие своя по-нататъшна инициатива, изтъкна старши научният сътрудник в Института по аграрна икономика д-р Румен Попов. Според направените проучвания в Община Перник има благоприятни условия за развитие на зърнени и житни култури, лен, лавандула, слънчоглед, царевица, картофи и зеленчуци. Почвата и климатът са благоприятни и за развитето на трайни насаждения, каквито са ягодоплодните - ягоди, малини, касис, арония и др. Според г-н Попов проблемът е в реализацията, тъй като самото производство е обвързано с изграждането на промишлен хладилник за замразяването на тези плодове. Въпреки това осъществяването на такова предложение ще осигури трудова заетост на около 150 човека, а също ще осигури преработката на 3000 т. плодове, 1000 т. зеленчуци и 1000 т. картофи, още повече, че в София и областта няма подобен хладилник.
В областта на животновъдството предложените модули за 135 ферми биха осигурили трудова заетост на около 430 лица. За създаването на фуражна база ще са необходими около 4 години, както и за осъществяването на целия проект. Според кмета на Община Перник инж. Андрей Андреев никой все още не може да каже как и доколко е възможно да бъдат реализирани идеите в проекта, тъй като са необходими условия, създадени от съответните ведомства и Общината, а също и от самите хора. Въпреки това с тази разработка се поставя началото на нови възможности в един не дотам застъпен в региона отрасъл, какъвто е селският.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година