Фондация се бори за правата на децата аутисти в Перник

В областния град те са 100, а броят им непрекъснато расте
Фондация "Стъпка за невидимите деца на България" която се бори за правата на децата аутисти и техните майки вече е представена и в Перник. Това съобщи техническият секретар на фондацията Радостина Симеонова. Фондацията ще помага на майки на деца аутисти които защитават правата на децата си. В Перник децата аутисти са близо 100 но техният брой расте, алармират от организацията. Това налага и повече хора да се запознаят и да станат съпричастни към този проблем.
Проектът "Майки и приятели на деца- аутисти- Трябва да чуете за нашите деца", който следват от фондацията, даде старт в България, и е продължение на Кампания в световен мащаб "Майки на деца- аутисти- Трябва да чуете за децата ни", която стартира в Лондон през 2009 г.
В България Кампанията също цели повишаване информираността на обществото и чрез майките от фотосите, обществото асоциирайки се с тях и приемайки ги, да приеме и децата с аутизъм, техния различен начин на мислене и се информира относно бързорастящия брой на деца с аутизъм, че независимо от образователния ценз, социален статус и обществено положение, на всеки може да се случи детето му да носи в себе си повече аутизъм от нормата, което го прави аутистична личност и създава нужда от една протегната ръка.
Кампанията в България се инициира и реализира от фондация от родители на деца от аутистичния спектър от цялата страна "Стъпка за невидимите деца на България". Старта й се даде с фотосесия на 14 и 15 Септември, когато се събраха 15 майки на деца с аутизъм от цялата страна и 10 известни и обичани личности- Ники Кънчев, Део, Гала, Ани Пападополу, София ( изпълнителката на "Син талисман"), Елена Йончева, Графа, Дидо от Д 2 , Марта Вачкова и Камен Воденичаров, на чиито тениски се вижда световното лого на аутизма и кампанията цели: Обществото виждайки, че известните личности подкрепят майките на деца с аутизъм в България в борбата им, децата им да излязат от "невидимостта" и забелязвайки майките и тяхната борба, обществото да забележи и децата им и подаде ръка- на улицата, на детската площадка, в училище...
Символичната социална подкрепа в България, не дава право на избор на българските майки на деца с аутизъм дали да упражняват професията си или да са личен асистент на детето си, което се нуждае от 24 часов придружител, който да бъде продължението на ръцете му, на устата му и контрола на действието му , категорични са от фондацията.
Аутизмът не е болест а състояние. Преди 20 години, 1 на 10 000 деца страдаше от аутизъм. Преди 5 години, 1 на 500 деца страдаше от аутизъм.През 2008 г., 1 на 150 деца се диагностицира с аутизъм. Аутизмът рефлектира минимум върху 60 000 човека в България към настоящия момент.
През изминалата година, повече деца са диагностицирани с аутизъм, отколкото хора с диагнози като диабет, синдром на Даун, рак и СПИН общо.
1на всеки 91 момчета страдат от аутизъм през 2010 г. Деца с аутизъм се раждат в семейства от различни раси, етноси, социален произход, образование, интелект, убеждения и религия.Кампанията "Майки и приятели на деца- аутисти", цели в следствие на повишаване информираността на българското общество, да постигне въвеждане на следните добри европейски и световни практики . Някои от основните цели са да се откият специалности във висшите училища за квалифицирани кадри, които да работят с деца с аутизъм. Да се създаде Социално- здравен фонд, който по модел на Здравната каса, след индивидуална и качествена оценка на нуждите на съответното дете, да дава направление за логопед и психолог ( ресурсите, с които България разполага към момента) и децата да посещават по 20 или 25 часа месечно логопед и психолог, с направление, което се заплаща от създадения Социално- здравен фонд. (Това се налага, защото: цената на един 35 минутен час при логопед е 30 лв., толкова е и при психолог, а децата се нуждаят от ежедневна работа. Родителите, които могат да си го позволят за децата си, са единици в България
От фондацията информират перничани, че в неделя от 10 часа в зала 10 на НДК в столицата ще се представят терапевтични подходи и утвърдени алтернативни практики в Европа и Америка. Те се прилагат при работа с деца от аутистичния спектър, деца с нарушено внимание и концентрация, хора с неврологични проблеми. Подходящи са й за възрастни, защото освобождават от стреса, напрежението. По този начин може да се подобрява качеството на работа и живот.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година